Kişisel Gelir-Gider Borç-Alacak Takibi Programı ve Kredi Hesaplama Aracı

Programımızın 2023 Versiyonu Güncellendi!

İçeriğini kendi kişisel bilgilerinize göre düzenleyebileceğiniz ev, iş yeri, şirket, okul gibi bir çok alanda kullanabileceğiniz “Kişiselleştirilebilir Gelir-Gider ve Borç-Alacak Takip Programı” dır. Ayrıca programla hangi kredi için başvuracaksanız öncesinde internetsiz hesaplayabilirsiniz.

Oldukça anlaşılabilir bir arayüze sahip olan program yabancısı olduğumuz muhasebe terimlerinden uzak olarak hiç excel bilgisi olmayan her bilgisayar kullanıcısının kolayca kullanabileceği bir şekilde hazırlanmıştır.

Programı, sayfanın en alt bölümünde yer alan indirme bağlantısından bilgisayarınıza indirip açtıktan sonra aşağıdaki resimli anlatımımızı inceleyerek nasıl kullanıldığı ve kendinize göre nasıl ayarlandığı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yeni Gelen Güncellemeler (v2023.1) – 22.12.2022

*Aylara ait tarih verileri 2023 olarak güncellendi.

*Açılır listeden seçilen gelir-gider ve borç-alacak kategorileri 20’den 50’ye çıkarıldı.

*Bazı formüllerde değişikliğe gidildi.

*Göz yormayan daha açık renk skalası uygulandı.

Yeni Gelen Güncellemeler (v2023.2) – 17.03.2023

* Kredi hesaplama aracında % 5 olan BSMV oranı % 10 olarak güncellendi.

NOT 1: Yıl içerisinde yeni güncellemeler yapılmaktadır. Yeni eklenen özellikleri bu sayfadan dönem dönem takip edebilirsiniz.

NOT 2: Program MS Office Excel tabanlı olduğu için bilgisayarınızda bir Microsoft Office paketinin yüklü olması gerekmektedir.

Program Nasıl Çalışır?

Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra bilgisayarınızda kullandığınız MS Office sürümüne göre “Düzenlemeyi Etkinleştir” ya da “İçeriği Etkinleştir” gibi bir uyarı alabilirsiniz. İlk olarak bu uyarıyı onaylamanız gerekmektedir.

Düzenlemeyi Etkinleştir butonuna tıklamayı unutmayınız!

Program, “Gelir-Gider” ve “Borç-Alacak” takibinizi kolayca yapmanızı sağlamak için aylara göre sayfalandırılmış ve önceki ile sonraki aya ulaşmanız, menüye dönmeniz ve rapor yazdırmanız için butonlarla desteklenmiştir.

Program varsayılan olarak “ev” ile “iş” gelir giderlerinizin takibini aynı anda yapmanız için bu alanları tek sayfada görebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Aylık veri girişi ekranı

Ev ve iş alanlarına girdiğiniz her veri kendi aralarında toplanır, en üstteki toplam gelir ve gider bölümünde size sonucu verir. Her ay girdiğiniz veriler “kasa” birikir ve bir sonraki aya devreder.

Aynı şekilde borç-alacak verilerinizi de bu ekrandan girip üst bölümde toplam ödenen ve toplam kalan verilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Eğer programı daha önceden kullanmışsanız elinizdeki toplam verileri “Önceki Yıl” sayfasına girerek ya da “Ayarlar” sayfasından “Önceki yıldan devreden miktar” bölümüne yazarak 2022 yılından devam edebilirsiniz.

Hem bu ayarlama için hem de programı kendinize göre daha kişiselleştirebilmek adına aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var.

Ayarlar Sayfası Kullanımı

1.Adım

Aylık gelir gider tablolarınızda başlıklarınızın nasıl görünmesini istiyorsanız aşağıdaki resimde görülen kırmızı çerçeveli alanları kendi isteğinize göre ve bulunduğunuz yıla göre doldurabilirsiniz.

Başlıklarınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Örneğin “Toplam Gelir” yazan hücreyi “Aylık Toplam” olarak değiştirdiğinizde bu değişiklik tüm sayfalara yansıyacaktır. Ya da “İş Gelirler” başlığını “Dükkan Gelirler” olarak değiştirdiğinizde bu değişiklik aşağıdaki resimde görüldüğü gibi otomatik olarak tüm sayfalara yansıyacaktır.

Başlık değiştirme örneği

Yukarıdaki resimde görülen “Ev Gelirleri ve Giderleri” bölümüne ev , “İş Gelirleri ve Giderleri” bölümüne iş verilerinizi yazabilirsiniz. Eğer sadece tek türde gelir-gider kaydınızı tutmak istiyorsanız bu iki sütunu tek başlık olarak ta düzenleyebilirsiniz.

Örneğin; “Ayarlar” sayfasından “iş” ile ilgili başlıkları da “ev” olarak düzenlerseniz iki sütunda da “Ev” ile ilgili gelir-gider verisi girişi yapabilirsiniz.

Bu durum tüm başlıklar için geçerli olduğu gibi yıl için de geçerlidir. Ayarlar sayfasındaki başlık düzenleme bölümünde yer alan 2022 yılını 2023 olarak değiştirdiğinizde bu durum tüm program verilerine yansıyacaktır.

Böylece programın bir kopyasını önümüzdeki 2023 yılı için de kullanabilirsiniz.

2.Adım

Eğer gelir gider programınızın kasasına bir başlangıç bütçesi girmek istiyorsanız artı (+) hesabınızı yeşil satıra, eksi hesabınızı başında (-) işareti olmadan kırmızı satıra yazabilirsiniz. Bu veriler programa “Önceki Yıl Hesabı” olarak yansıyacaktır.

Programımızı daha önceki yıllardan itibaren kullanıyorsanız önceki yıl kasanızda ne kadar kaldıysa kardaysanız yeşil, zarardaysanız kırmızı satıra yazarak programı ocak ayından itibaren kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayarlar Sayfası “Önceki Yıl” Veri Girişi Örneği

3.Adım

Ayarlar sayfasının “Gelir -Gider Kategorileri” bölümünde 20 adet kategori adı vardır. Bu kategoriler, aylarda veri girişlerinde kolaylık sağlaması amacıyla eklenmiştir.

Eğer “Maaş” gibi her ay düzenli olarak gelen bir gelir kaleminiz varsa buradan “Gelir Adı 1” bölümünü “Maaş” olarak değiştirdiğinizde veri girişi yaparken yazmak yerine açılır listeden “Maaş” ismini tıklayarak kolayca veri girişi yapabilirsiniz.

Ayarlar Sayfası Gelir-Gider Adı Girişi Örneği

4.Adım

Ayarlar sayfasının “Borç-Alacak Verileri” bölümünden eğer varsa borç ve alacaklarınızın isimlerini yazıp karşılarına miktarlarını girdiğinizde bu veriler tüm aylara otomatik olarak yansır. Böylece her ay borcunuzu ve alacağınızı açılır listeden seçip ödeme tutarınızı veya tahsil ettiğiniz miktarı yazdığınızda toplam borç ve alacağınızdan düşer.

Ayarlar Sayfası Borç-Alacak Veri Girişi Örneği

5.Adım

Ayarlar sayfasının “Kredi Bilgileri” ile ilgili bölümünde kredi hesaplama aracımızda kullanacağınız kredi isimlerini ve hesaplatacağınız BSMV ile KKDF oranlarını düzenleyebilirsiniz.

Kredi türü için programımızda “Konut Kredisi”, “Taşıt Kredisi” ve “İhtiyaç Kredisi” olarak 3 adet kredi türü mevcut. Ancak siz hangikredi için başvuru yapacaksanız bunları kolayca hesaplayabilir, bu isimleri değiştirebilir ve 2 adet kredi türü daha ekleyebilirsiniz.

BSMV ile KKDF oranları için ise güncel verilere göre tüm bankalar, konut kredisi hariç diğer tüm kredilerde %5 olarak Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi olan BSMV ve %15 olarak Kredi Kaynak Destekleme Fonu (KKDF) hesaplayarak kredi vermekteler.

Eğer ileride bu oranlarda bir güncellemeye gidilirse siz de program üzerinde bu ayarlamayı kolayca yapabilirsiniz. (Şu an bir değişiklik yaparsanız kredi hesaplamalarınız bankalara göre yanlış çıkacaktır. Bu nedenle BDDK açıklamadığı sürece bu oranlarda değişiklik yapmayınız.)

Ayarlar Sayfası Kredi Adı Girişi Örneği

Ayarlar sayfasındaki düzenlemelerinizi yaptıktan sonra “menü” ekranına gitmek için İleri butonuna tıklayınız. Programdaki tüm sayfalardan “Ayarlar” butonuna tıklayarak düzenlemelerinizi dilediğiniz zaman tekrar güncelleyebilirsiniz.

Ana Menü Kullanımı

Ayarlar sayfasındaki düzenlemelerinizi yaptıktan sonra İleri butonuna tıkladığınızda karşınıza “Ana Menü” ekranı gelecektir.

Bu ekrandan “Ayarlar” sayfasına dönebilir, tüm aylara ait butonlara tıklayarak gelir-gider ve borç-alacak bilgilerinizi girmeye başlayabilir, internet olmadan kredi hesaplatmak için kredi hesaplama aracımıza ulaşabilir ve hem aylık hem de yıllık raporları görüntüleyebileceğiniz “Raporlar Menüsü” ne gidebilirsiniz.

Programdaki tüm sayfalarda menüye kolayca ulaşabilmeniz için “Ana Menü” butonları yer almaktadır.

Ana Menü Kullanımı

Örneğin; “Ana Menü” den Ocak ayına tıkladığınızda o aya ait gelir-gider ve borç-alacak bilgilerini gireceğiniz Ocak 2022 sayfası açılacaktır.

Veri Girişi Ekranı Kullanımı

Ana Menü’ den gelir-gider ve borç-alacak verilerini girmek istediğiniz aya tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir veri girişi ekranı gelecektir.

Bu ekrandan iki ayrı hesabı birlikte tutabilir, bunların toplamlarını hem ayrı ayrı hem de genel olarak görebilirsiniz.

Bunun yanında borç-alacak verilerinizi ve bu verilerinizin bu ayki ve genel toplamları ile kalan miktarlarını da görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunuz aydaki “Kar-Zarar” durumunu, bir önceki aydan devreden tutarı ve kasanızdaki toplam miktarı da bu ekrandan takip edebilirsiniz.

Sayfanın en solunda yer alan butonlar sayesinde bu ayın grafiklerle desteklenmiş raporunu yazdıracağınız sayfaya, ana menüye, bir önceki ve bir sonraki aya ait sayfalara gidebilirsiniz.

Bu ekranda yer alan bölümlerin ne işe yaradıklarını aşağıdaki resimden numaralarına göre inceleyebilirsiniz.

Veri Girişi Ekranına Ait Alanların Kullanımı

Aylık ve Yıllık Rapor Alma ve Yazdırma

Program gelir-gider ve borç-alacak veri girişlerinize göre istatistik ve grafiklerle desteklenmiş aylık ve yıllık rapor görüntülemenize olanak sağlamaktadır.

Aylık ve yıllık raporlarınızı görüntülemek için “Ana Menü” den “Raporlar Menüsü” butonuna tıklayın ve gelen ekrandan hangi aya ait raporu görüntülemek istiyorsanız gelir-gider ve borç-alacak raporlarınıza ait ay butonuna tıklayınız.

Aynı rapor sayfalarına veri girişi yaptığınız aya ait “Rapor Yazdır” butonuna da tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aylık raporlar, raporu alacağınız aydan önceki iki ayın verileriyle birlikte karşılaştırılmış grafik ile birlikte 45 adet verinizi ve toplamlarını görüntüler.

Aylık Gelir-Gider Raporu
Aylara Göre Yıllık Gelir-Gider Grafiği
Aylara Göre Toplam Gelir-Gider Verileri
Aylara Göre Gelir-Gider İstatistikleri
Aylık Borç-Alacak Raporu
Aylara Göre Yıllık Borç-Alacak Durum Grafiği
Aylara Göre Toplam Borç-Alacak Verileri
Aylara Göre Borç-Alacak İstatistikleri

Raporun bilgisayarınıza bağlı bir yazıcıdan çıktısını almak için Ctrl ile P tuşuna basıp “Yazdır” butonuna tıklayabilirsiniz. ya da Excel programınızın “Dosya” sekmesine tıklayarak yazdırma aracını kullanabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Aracı Kullanımı

Ana menüde yer alan “Kredi Hesaplama Aracı” butonuna tıklayarak hesaplama aracını açabilirsiniz.

Programımıza yeni eklediğimiz bu özellik sayesinde internete bağlı olmadan bankaların ve popüler hesaplama siteleri ile birebir aynı sonucu verecek şekilde kredi hesaplamalarınızı yapabilir ve kendinize bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Aracı Kullanımı

Kredi hesaplamanızı yaparken faiz oranı girişinde virgül kullanmayı (Ör: 1,29) ve ilk ödeme tarihini girerken Gün/Ay/Yıl ya da Gün.Ay.Yıl formatında yazmayı unutmayınız. (Ör: 16/01/2022)

Kredi hesaplarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bildiğiniz gibi ülkemizde Konut Kredisi çekerken bankalar BSMV ile KKDF oranlarını hesaplamıyorlar. Ancak İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisi gibi diğer kredilerde bu oranlar da hesaplamaya dahil edilmektedir. Siz de hesaplamalarınızı yaparken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi BSMV ve KKDF Hesaplansın mı? bölümündeki kutucuğu İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde işaretleyiniz.

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde BSMV ve KKDF Hesaplanması

Tüm adımları incelediyseniz programı kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yazdığımız “Not” bölümündeki yönergeleri mutlaka okuyunuz.

NOT: İndirdiğiniz Excel dosyasında, kullandığınız MS Office sürümüne göre “Düzenlemeyi Etkinleştir” ya da “İçeriği Etkinleştir” gibi uyarılar çıkabilir. Değişiklik yapabilmeniz için bu butonlara tıklamanız gerekmektedir.

Eğer programımızla ilgili eksik,hata veya eklenmesini istediğiniz bir özellik tespit ederseniz bizimle aşağıdaki yorum bölümünden, menüdeki iletişim sayfasından ve “Bilişimle Gelecek” sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Web sitemizi kaynak göstermek şartıyla paylaşımda bulunabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Emeğimize gösterdiğiniz saygıdan ve aşağıda yaptığınız yorumlardan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Aşağıdaki sosyal paylaşım linklerinden programımızı paylaşabilirsiniz.

Ayrıca yeni içeriklerimizi görmek ve güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olmak için sayfa altındaki “Abonemiz Olun” butonuna tıklayabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

İndir

NOT: Programı kullanmadan önce yukarıdaki resimli anlatımımızı mutlaka okuyunuz. Programın “AYARLAR” sayfası önemlidir ve sizi bir çok iş yükünden kurtarır. Ayrıca programın “AYARLAR” sayfasının en alt bölümündeki “Program Hakkında” bölümünü de okumanızı öneririz.

Kişisel Gelir-Gider ve Borç-Alacak Takip Programı’nı ücretsiz indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız!

İndirmeden önce sosyal medya sayfalarımızı takip etmeyi ve Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Beğen33k
Sen de Katıl10k
Abonem Ol114
Abonem Ol
Pinle18
Pinle
fb-share-icon

İndir “Ücretsiz Gelir-Gider ve Borç-Alacak Takip Programı”

Kisisel-Gelir-Gider-Borc-Takip-Programi-v2023-2.xlsx – 12357 defa indirildi – 1,38 MB

Alternatif İndirme Linki

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
32
+1
8
+1
3
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0