Ders Etkinliklerine Katılım Ölçeği

Programımız ilkokullar için ders içi etkinliklerine katılım notu ve Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar derslerine ait uygulama sınavı ölçeğini içerir. E-Okul entegreli ve otomatik dağıtımlıdır.

Görsel Sanatlar ve Din Kültürü derslerinin e-okul hızlı ders notu girişi ekranı diğer derslerden farklı olduğu için programda onlara ait e-okul aktarımı ayrı sayfalarda yer almaktadır.

Ölçek ilkokul 4. sınıf derslerini içermektedir. Diğer sınıf öğretmenleri eğer ihtiyaç duyarlarsa küçük düzenlemelerle kendilerine uyarlayabilirler. Ortaokul derslerini içeren çizelge için buradaki ders içi katılım ölçeğini inceleyebilirsiniz. >> Proje ve Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği (Otomatik Dağıtımlı

Ders içi katılım ölçeklerini 20, 25, 30, 40, 50 ve 55 öğrencilik sınıflar için ayrı ayrı hazırladık. Örneğin 27 kişilik bir sınıfınız varsa 30 kişilik ölçeği indirip sondan 3 satırı siliniz. Ölçekler için indirme linklerine sayfanın en altından ulaşabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Videolu Anlatım

Programın nasıl kullanılacağını anlattığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Video ortaokullar için hazırladığımız ölçeğe aittir ancak ilkokullar için hazırladığımız ölçek ile kullanımı aynıdır.

Resimli Anlatım

Dilerseniz şimdi gelin program nasıl kullanılır, resimlerle adım adım anlatalım.

Programı ilk açtığınızda üst bölümde “düzenlemeyi etkinleştir” ya da “içeriği etkinleştir” uyarısı alırsanız mutlaka etkinleştiriniz.

İlk olarak programımızı açıyoruz ve “Sabit Veri Girişi ” sayfasından ölçeklerimizin başlığının nasıl olacağını ve altında kimlerin imzasının olacağını belirlemek için beyaz satırlara sabit bilgilerimizi giriyoruz ve ardından “Dersler” butonuna tıklıyoruz.

Adım 1: Beyaz alanı doldurup “Dersler” butonuna tıklıyoruz.

Dersler butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen menüden notları dağıtacağımız derse tıklıyoruz.

3.Adım: Notları dağıtacağımız dersi seçiyoruz.

Dersimize tıkladıktan sonra karşımıza E-Okul’daki notlarımızı kopyala-yapıştır yapacağımız ekran geliyor. Bu ekran açıkken E-Okul hesabımızı açıyoruz. Dilerseniz sağ tarafta bulunan E-Okul giriş butonundan faydalanabilirsiniz.

4.Adım: E-Okul hesabımızı açıyoruz.

E-Okul hesabımızı açtıktan sonra “Hızlı Ders Notu Girişi” ekranına geliyoruz.

>>Burası Önemli<<

Hızlı Ders Notu Girişi ekranında öğrencileri ve onlara daha önceden vermiş olduğumuz notları listelemeden önce “Listele” butonunun üzerinde bulunan işaretleme kutularında eğer tik varsa hepsini kaldırıyoruz.

Ardından sınıfımızı ve dersimizi belirleyip “Listele” diyoruz.

5.Adım: E-Okul’dan Hızlı Ders Notu Girişi ekranından tik işaretlemeden listele diyoruz.
6.Adım: Sınıfı Dersi seç, Tik varsa kaldır ve “Listele”

Öğrenciler ve notlar listelendikten sonra;

>>Burası Önemli<<

İlk öğrencinin okul numarasından son öğrencinin dosya simgesine kadar faremizle seçiyoruz ve sağ tıklayıp kopyalıyoruz. (Burada dikkat edilmesi gereken ilk öğrencinin numarasının mutlaka seçilmiş olması ve tümünü seçerken yanlışlıkla ekrandaki farklı simge veya sütunların seçilmemiş olması.)

7.Adım: Öğrencileri seç ve kopyala.

Kopyaladığımız öğrenci ve notlarını, programımızda açık olan e-okul veri girişi ekranında ki kırmızı hücreye yapıştırıyoruz.

Yapıştırıken kırmızı hücreye çift tıklamayınız.Direkt olarak üzerine gelip bir kez sağ tıklayınız.

Sağ tıklayınca açılan menüden Özel Yapştır seçeneğinden Metin olarak yapıştırmanız daha sağlıklı olacaktır. (Ctrl + V kısayolunu kullanmanız office sürümüne göre hataya neden olabilir.)

8.Adım: Programdaki kırmızı hücreye sağ tıkla ve yapıştır.

Hepsi bu kadar… Artık dağıtılan notların çıktısını alabilirsiniz.

Eğer başlıklarınızda hata varsa “Sabit Veri Girişi” nde düzenleme yapmamış olabilirsiniz. Bunun için soldaki butonu kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde yeşil olarak belirtilen ölçütlerde değişiklik yapmak isterseniz yine soldaki ilgili butona tıklayınız.

Sağ yanda bulunan butonlar yardımıyla ölçekler arasında geçiş yapabilir ve Ctrl + P kısayolu ile sayfalarınızı yazdırabilirsiniz. (Yazdırmak için sayfalarda herhangi bir düzenlemeye gerek yoktur.)

Kullanım Hataları ve Çözümler

Hata 1: Hızlı ders notu girişi ekranında “Listele” butonuna tıklamadan önce sınav, proje ya da ders içi katılım seçeneklerini işaretlemek.

Çözüm 1: Lütfen tik işaretlerini kaldırıp ardından listele butonuna tıklayınız.

Hata 2: Kopyalanan öğrenci bilgilerini yapıştırırken kırmızı hücreye çift tıklamak.

Çözüm 2: Eğer hücreye çift tıklarsanız, bu sadece o hücreye veri girişi yapmak istiyorum anlamına gelir. Lütfen kırmızı hücreye bir kez sağ tıklayın ve yapıştırın.

Hata 3: Verileri yapıştırdığımda tek satırda görünüyor.

Çözüm 3: Yapıştırma ayarlarınız değişmiş olabilir. Hücreye sağ tıklayın ve menüden “Özel Yapıştır” seçeneğine tıklayın. Ardından açılan pencereden “metin” seçeneğini seçip “tamam” ‘a tıklayın.

Hata 4: Öğrenci numaraları ##### şeklinde görünüyor.

Çözüm 4: Bu durum öğrenci numarasının hücreye sığmayacak kadar uzun olduğunu anlamına gelir. Öğrenci numaralarını farenizle seçin ve puntosunu (boyutunu) küçültün. Örneğin 11 ise 10 ya da 9 yapabilirsiniz.

Hata 5: Sorunsuz yapıştırıyorum fakat dağıtılan notlar farklı sayfalarda çıkıyor. Ya da hiç çıkmıyor.

Çözüm5 : Program ortaokul e-okul hızlı ders notu girişi ekranına göre hazırlanmıştır. Böyle bir durum ile karşılaşıyorsanız muhtemelen ilkokul ya da lise de görev yapan bir öğretmensiniz. Çözüm için orijinal e-okul hızlı ders notu sayfasındaki kadar sütun sayınız olması gerekir. Küçük bir excel bilgisiyle ölçekteki e-okul yapıştırma sayfasına aralara sütun ekleyip sorunu çözebilirsiniz.

NOT: İndirdiğiniz ölçekleri açtığınızda bilgisayarınızda kullandığınız MS Office sürümüne göre “Düzenlemeyi Etkinleştir”“İçeriği Etkinleştir” ya da “Yine de Düzenle” gibi uyarılar çıkabilir. Ölçekte değişiklik yapabilmeniz ve sağlıklı çalışması için bu butonlara tıklamanız gerekmektedir. Eğer Libre Office Calc gibi farklı ofis programları kullanıyorsanız ölçek sağlıklı çalışmayabilir. Excel kullanınız.

Tespit ettiğiniz eksik veya hata olursa aşağıdan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Gelen geri bildirimlerinizi dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yapıp linklerimizi sürekli güncelliyoruz.

Web sitemizi kaynak göstermek şartıyla paylaşımda bulunabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Emeğimize gösterdiğiniz saygıdan ve aşağıda yaptığınız yorumlardan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır…Bize en güzel teşekkürünüz içeriğimizi sosyal mecralarda paylaşmak olacaktır.

Aşağıdaki sosyal paylaşım linklerinden ölçeğimizi paylaşabilir, yeni içeriklerimizi görmek ve güncellemelerden haberdar olmak için sayfa başındaki sosyal paylaşım butonlarından bizleri takip edebilir ya da sayfanın en altında yer alan “Abone Ol” butonuna tıklayabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Aşağıdaki bağlantılardan ölçeklerinizi güvenli bir şekilde indirebilirsiniz!

İndirmeden önce sosyal medya sayfalarımızı takip etmeyi ve Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Beğen ve Takip Et!35k
Siz de Katılın!11k
Abonemiz Olun!181
Abonemiz Olun!
Pinleyin!23
Pinleyin!
fb-share-icon

20 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

25 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

30 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

40 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

50 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

55 ÖĞRENCİLİK ÖLÇEK

Ortaokullar için hazırladığımız Ders Etkinliklerine Katılım Ölçeğine gitmek için tıklayınız.

Ev, okul ve iş yerinizde kolayca kullanabileceğiniz “Kişisel Gelir Gider Defterimizi” de denemek istermisiniz?

Aylık ve Yıllık olarak analiz ve rapor ekranlarını da görebileceğiniz Kişisel Gelir Gider Defterimizi indirmek için TIKLAYINIZ!

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
12
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2