Çocuklar İçin En Popüler 10 Ücretsiz Kodlama Sitesi ve Uygulamalar

Bundan 15 yıl öncesine kadar bir programlama dilini evimizde öğrenmek kolay değildi.Ancak günümüzde yazılım üretiminin artması ve dünyada ülkeler arasında artan teknoloji yarışı ile kodlama eğitiminin de önemi arttı ve hem okullarda ders olarak verilmeye başlandı hem de bu eğitimi veren birçok web sitesi ve uygulama platformu kuruldu.Böylece henüz okul öncesi çağdaki çocuklarımız bile ileride programlama dili öğrenimine temel olacak kodlama becerilerini kazanır hale geldiler.

Biz de bu yazımızda çocuk ve gençlerimizin yazılım dünyasına eğlenceli bir giriş yapmalarını sağlayarak programlama dillerini kolayca öğrenebilecekleri en popüler ücretsiz kodlama site,oyun ve uygulamayı bir araya getirdik.

Tabii bu kodlama eğitimini hedef edinmiş onlarca platform mevcut fakat biz en popüler olanlardan ücretsiz 10 tanesini karışık olarak sıraladık.En popülerlerden 15 adet platformu da bonus olarak sunduk.

kodlama egitimi

Listemize geçmeden önce Kodlama ve Algoritma kavramları nedir, kodlama nasıl yapılır,kimler kodlama yapar,kodlamanın faydaları nelerdir,neden kodlama öğrenmeliyim,kodlama öğrenmek zor mu? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz Kodlama Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İşte çocuk ve gençlerimizin kolay ve eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenebileceği, Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerimize de derslerinde yardımcı olacak en iyi 10 kodlama eğitimi platformu ve +15 bonusu 🙂

1- Scratch

Scratch

MIT Media Lab tarafından geliştirilen Scratch, 2003 yılından itibaren ücretsiz hizmet vermekte olup ve 5 ile 16 yaş grubunun kodlama mantığını kavramasını hedefleyen kullanımı kolay bir kodlama eğitimi platformudur.

Scratch ile hiç bir kod satırı yazmadan sadece yap-boz şeklindeki renkli blokları sürükle bırak yöntemiyle harika animasyonlar tasarlayabilir,hayalinizdeki oyunu geliştirebilir ve etkileyici çizgi filmler yapabilirsiniz.

Scratch’ı isterseniz bilgisayarınıza kurup internetsiz çevrimdışı kullanabilir isterseniz kendi sitesine üye olup çevrim içi kullanabilir veya telefonunuza indirip uygulaması üzerinden kodlama yapabilirsiniz.

Scratch’ı indirmek ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. (Dil Türkçe)

Scratch

2- Code.org

code-org-kodlama-egitimi
Code.org

”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla hareket eden ve ücretsiz bir platform olan Code.org ile kodlama mantığını temel seviyeden kavrayabilirsiniz.

4-11 Yaş, 10-16 Yaş ve 14 – 18 + Yaş aralıkları için ayrı kurs planları olan code.org, Microsoft’un sahibi Bill Gates ve Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından da desteklenmekte.

Code.org ile çok basitten zora doğru sıralanmış bir çok ders ile birlikte bilgisayarsız etkinlikler de yer almakta. Code.org ile kendinizi kolay ve eğlenceli bir şekilde kodlama alanında geliştirebilirsiniz.

Sitesine gitmek ve derslere başlamak için aşağıdaki linke tıklayınız. (Dil Türkçe)

Code.org

3- Kodu Game Lab

kodu-game-lab-kodlama-egitimi
Kodu Game Lab

Kodu Game Lab, kodlama ve tasarım becerisi olmayan çocuk ve yetişkinler için 2009 yılında Microsoft firması tarafından geliştirilmiş oyun kodlama programıdır. Sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara ücretsiz olarak kurulabilen KoduGame ile basit bir görsel programlama dili kullanarak PC ve XBOX için oyunlar geliştirebilirsiniz.

Yaratıcılık,problem çözme ve hikaye anlatımı becerilerinizi geliştirmek için biçilmiş kaftan olan bu programı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linkten “GetKodu” butonuna tıklayınız. (Dil İngilizce)

Kodu Game Lab

4- Codeacademy

codeacademy-kodlama-egitimi
Codeacademy

Şu an 24 milyondan fazla kullanıcıya HTML,CSS,JQuery,PHP,Ruby,JavaScript ve Python gibi dilleri en temel seviyeden ele alıp çocuk ve yetişkinlere oyunlar ile kodlama eğitimi veriyor.

Eğitmenler için kodlama eğitimi verme fırsatı da sunan codeacademy sitesine ücretsiz olarak üye olmak için google veya facebook hesabınızın olması yeterli.

Codeacademy sitesine gitmek ve ücretsiz üye olup oyunlarla kodlama öğrenmek için tıklayınız. (Dil İngilizce)

Codeacademy

5- Lightbot

Lightbot-kodlama-egitimi
Lightbot

Hem Android hem de İOS için geliştirilmiş bir oyun olan LightBot Code Hour ile çocuklar, bulmaca tarzında oyunları oynayarak programlama becerilerini kazanabilirler.

Ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunan oyunun avantajlarından biri de kodlamanın en çok zorlanılan bölümü olan fonksiyon konusu en anlaşılır şekilde ele almış olması.

Lightbot Code Hour oyununu Android ve İOS cihazlar için aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Lightbot: Code Hour (Android için)

Lightbot: Code Hour (İOS için)

6- Tynker

Tynker

Bilgisayar programlamayı eğlenceli bir şekilde öğrenmek için gereken her şeyi sağlayan Tynker,60 milyondan fazla çocuğun yaratıcılığına güç veriyor ve dünya çapında binlerce okul ve eğitimciye hizmet veriyor.

JavaScript, Swift ve Python dillerini öğretmeyi amaçlayan Tynker ile hem blok tabanlı hem de metin tabanlı kurlara ücretsiz katılabilirsiniz.

Tynker

7- Blockly Games

blockly-kodlama-egitimi
Blockly

Bilgisayar programlama konusunda önceden deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır.Kodlamayı basit ve eğlenceli bir şekilde öğreten bir dizi eğitsel oyundan oluşan uygulamadaki seviyeleri tamamladığınızda metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaksınız.

Tamamen ücretsiz ve çevrimdışı da kullanılabilir olan uygulamaya aşağıdaki linkten ve EBA üzerinden de ulaşabilirsiniz. (EBA üzerinden Cody, Mobil Kod ve Gezegen Gezgini gibi uygulamalarla da kodlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz.)

Blockly

8- Compute It!

compute-it-kodlama-egitimi
Compute It

Compute it diğer uygulamaların aksine kodlamayı farklı bir yönden ele almış bir oyundur.Bu oyunda odak nokta kod okuma.Yani Compute it’i tamamladıktan sonra, bilgisayarın bazı kodları nasıl okuduğu konusunda bir beceri kazanacaksınız.Bu da başkaları tarafından yazılan kodları incelerken anlamanızı kolaylaştıracak ve bilgisayarın nasıl kodları nasıl anladığını bildiğiniz için daha az hata yapacaksınız.

Compute It

9- Allcancode Run Marco

allcancode-run-marco-kodlama-egitimi
Allcancode Run Marco

“En maceracı kod saati” sloganı ile hareket eden Allcancode Run Marco,çocuklara bilgisayar bilimi ve kodlamayı eğlenceli vakit geçirecekleri şekilde öğrenecekleri etkinliklerle kavratıyor.

Türkçe de dahil 30 dile çevrilmiş ve ücretsiz hizmet veren Allcancode platformunu ister kendi sitesi üzerinden çevrimiçi olarak isterseniz de hem Android hem de İOS cihazınıza uygulama olarak indirerek kullanabilirsiniz.

Allcancode

10- Hopscotch

hopscotch-kodlama-egitimi
Hopscotch

Oyunlar oluşturmak, çizimlerinizi animasyonlara dönüştürmek ve hayal edebileceğiniz başka bir şey oluşturmak için mükemmel bir uygulama olan Hopscotch şimdilik yanlızca İOS cihazlar için hizmet veriyor.

Yeni başlayanlar için oldukça kullanışlı ve basit olan Hopscotch ile kendi teknolojinizin kontrolünü elinize alabilir ve yayınlayıp Hopscotch ile yapılmış 33 Milyondan fazla oyun arasına kendi oyununuzla katılabilirsiniz.

Hopscotch

Bonuslar

Kodlabüyü

Silentteacher

Algodijital

freeCodeCamp

Codemino

Stencly

Checkio

CodeMonkey

Spritebox

Mobil Kod

Harezmi Şehri : Algoritma ve Kodlama

Code Hunt Game

Move the Turtle

Geleceği Yazanlar

Daisy the Dinosaur

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
14
+1
8
+1
4
+1
2
+1
2
+1
4
+1
4