İlk Bilgisayar Faresi

Fare (Mouse) günümüzde kullanılan tüm modern bilgisayarlar için önemli bir giriş birimidir. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız!

Fare genellikle avuç içinde tutularak hareket ettirilen ve bu hareketler ile ekrandaki imleci kullanarak bilgisayarda büyük kolaylıklar sağlayan aygıttır.Ancak çok eski bilgisayarlarda işletim sistemleri grafiksel bir arayüze sahip olmadığı için veri girişleri klavyeden komut yazılarak sağlanıyordu. Bu da kullanıcı için büyük zorluklara ve zaman kaybına neden oluyordu.

Dr. Douglas Engelbart
Bilgisayar faresinin mucidi Dr. Douglas Engelbart.

Bu zorlukların farkına varan Dr. Douglas Engelbart, bilgisayarın farklı bir şekilde ve daha kolay kullanılabileceğini ispat etmek için 17 kişilik ekibiyle 1962 yılında çalışmalara başladı.

Bilgisayar ekranında bir imleci hareket ettirerek kullanıcı ile bilgisayar arasında bir etkileşim oluşturacak bir cihaz arıyorlardı.Ellerinde bir süre sonra 3 ayrı proje fikri gelişti. Joystick, Işın Kalemi ve Mouse…

Hangisinin daha kolay ve hızlı bir şekilde kullanılacağını ölçmek için NASA ile ortak bir deney projesine girdiler.Gönüllü kişiler üzerinde yapılan testler sonucunda en hızlı ve kolay kullanılanın mouse olduğuna karar verildi.

ilk fare mouse
İlk fare (Mouse)

1963 yılına gelindiğinde Douglas, üzerinde kullanıldığı yüzeyle temas eden ahşap bir kabuk,bir adet düğme,devre kartı ve iki metal tekerleğe sahip ilk prototipi oluşturdu. Douglas ekranın X ve Y koordinatlarına göre sinyal gönderme mantığına sahip bu aygıt için 1967 yılında patent başvurusu yaptı. 1968 yılında ise dünyaya tanıtmaya karar verdi.

First Mouse Bilisimle
İlk fare ahşap bir kabuk içerisindeki devre kartı ve tekerlekten oluşuyordu.

Menlo Park CA Stanford Araştırma Enstitiüsü’nde düzenlenen ve 90 dk. süren “Ortak Bilgisayar Konferansı” na 1000 kişilik bilgisayar uzmanı davet edildi.

1970 yılına gelindiğinde ise Dr. Dougla Engelbart’ın patent başvurusu kabul edildi.Cihazın patentteki adı “X-Y Position Indicator for a Display System” (Görüntü Sistemi için X-Y Konum Göstergesi) idi. Ancak cihazın arkasından çıkan kablonun Dr. Dougles Engelbart’a fareyi anımsattığı için konferanslarda “Mouse” olarak tanıtmış ve adı mouse olarak piyasaya çıkmıştır.

Douglas Engelbart İlk Fare ile
Douglas Engelbart kendi icat ettiği fare ve onun 1984’teki versiyonuyla.

İlk Toplu Fare (Bill English ,1972)

İlk farenin icadından 8 yıl sonra 1972’de Bill English, Dougles’ın faresini biraz daha geliştirerek ilk toplu mouse’u icat etti.

Toplu Fare-Ball Mouse-Bilişimle.com
Toplu Fare-Ball Mouse

Douglas’ın faresinden farklı olarak ahşabın yerini plastik,tekerleklerinin yerini ise bir top almıştı.Farenin içerisindeki top fare hareket ettikçe kenarlarına dayalı olan ince tekerlekleri çeviriyor ve imleç her yöne hareket edebiliyordu.

Bill English İlk Toplu Fareyi Kullanırken
Bill English,kendi geliştirdiği toplu fareyi kullanırken.

Bill English’in faresi kullanım kolaylığı sunduğu kişisel bilgisayarların evlere girişini hızlandırarak milyonlarca kişinin bilgisayar sahibi olmasını sağladı.

ilk toplu fare
İlk kişisel bilgisayarların satılmasında farenin etkisi çok büyüktü.

İlk Optik Mouse (Lisa Williams ve Robert Cherry ,1980)

1980 yılında ise Lisa M. Williams ve Robert S. Cherry tarafından ilk optik fare icat edildi.Toplu farenin bir süre sonra içerisindeki top tarafından kir toplaması ve daha ağır olması optik fare karşısında dezavantajlı hale getirmiş olsa da optik farenin yaygınlaşması maliyet ve bilgisayar bileşenlerinin yeterli olmamasından dolayı 1998 yılını bulmuştur.

Optik Fare-Mouse-Bilişimle.com
Optik Fare (Mouse)

Kaynak:
https://www.computerhope.com/issues/ch001083.htm
http://www.computinghistory.org.uk/det/613/the-history-of-the-computer-mouse/
https://history-computer.com/ModernComputer/Basis/mouse.html

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
4
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0