Konu Anlatımı
Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanıldığı Alanlar Konu Anlatımı

Konu sonunda yer alan “Online Sınav” butonuna tıklayarak bilginizi test edebilir ya da konu ile ilgili hazırladığımız oyunu oynayabilirsiniz.

Günümüzde teknolojiyi hayatın her alanında kullanabiliyoruz.Günlük yaşamımızda televizyon izleyebiliyor, fotoğraf çekebiliyor, telefonla konuşabiliyor, günlük işlemlerimizi daha kolay bir şekilde yerine getirebiliyoruz.Bunların dışında bilişim teknolojileri bir çok alanda daha karşımıza çıkmaktadır.

 Eğitim Alanında: Kitaplar dolusu bilgi bellekler ve disklerle küçücük alana taşınabilmektedir. Bu sayede ortamdan bağımsız eğitim anlayışı gelişecektir ve online eğitim kurumları artacaktır. Artık yavaş yavaş uzaktan eğitimin önü açılacaktır. Hatta online sınavlar bile düzenlenebilecektir.

 Sağlık Alanında: Artık muayene olmak için sabah erkenden sırada bekleyip fiş alma derdi bitmektedir. Bilgisayar ortamında ya da telefonla kolaylıkla muayene için randevu alınabilmektedir. Tüm hasta bilgileri sadece T.C. kimlik numara ile edinilebilmektedir.

 Ulaşım Alanında: Online bilet alımları ile artık bir bilet için otogara gitme derdi bitmiştir. Ayrıca GPS sayesinde bir adrese gideceğin yolu bilmesen bile adresi GPS ile işaretleyip bulunduğun noktadan o adrese ulaşmak mümkün artık. Bununla birlikte trafik yoğunluğu vs artık an an bilinebilmektedir.

Güvenlik Alanında: Artık tüm şehir, bankalar, dükkanlar vs her biri güvenlik kameraları ile izlenebilmekte bir olay olduğunda olaya dahil olanların kimlikleri tespit edilebilmektedir.

 Bankacılık Alanında: Artık bankalardaki neredeyse tüm bilgiler bilgisayarlara tutulmakta ve işlemler online olarak gerçekleşebilmektedir. Dünyanın çok uzak yerinden yatırılan para kısa sürede elimizde olmaktadır. Bankamatikler ile istediğimiz saatle para çekebilmekte, banka kartları ile para taşıma derdi olmadan her yerden alışveriş yapabilmekteyiz.

 Alışveriş Alanı: Online alışveriş siteleri ile yüzlerce km uzaklıkta merkezi bulunan ya da ülkemizde bulunmayan bir ürüne dahi kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

 İletişim Alanında: Artık telefonlar yaşlısı genci herkesin cebinde. İnsanlar ulaşmak istedikleri kişiye saniyeler içinde ulaşabiliyor. Eskiden mektup örneğindeki gibi yazıyla iletişim kuruyorken şimdi sesli hatta görüntülü iletişim kurabiliyoruz.

 Sinema ve Televizyon Alanında: Özellikle animasyon alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Eskiden çizgi filmleri sadece çocuklar izlerken günümüzde o kadar kaliteli animasyonlar yapılmaktadır ki yaşlısı genci serilerini takip etmektedir. Hemen hemen her animasyon filminin de 3 boyutlu teknolojiyle izlenime sunulması ayrı bir hizmettir. Sadece animasyon değil film sektörü de teknolojik gelişmeleri yakından takip edip kullanmaktadır.

 Mühendislik ve Mimarlık Alanında: Özellikle mühendislik işlemleri bilgisayar içerisine girmiş, tüm hesaplamalar bilgisayar sayesinde kolay ve hatasız bir şekilde yapılmaktadır. Aynı işlemler mimarlık alanlarında da kullanılarak yapı projeleri kâğıt üzerinde değil bilgisayar üzerinde yapılarak daha gelişmiş binalar yapılabilmektedir.

 Üretim Sanayi Alanında: Artık üretimde teknoloji sayesinde daha az maliyetle daha fazla ürün elde edilebiliyor. Hem zamandan hem de emekten büyük oranda kar ediyoruz.

 Gazetecilik Alanında: Online gazeteler ve dergiler yavaş yavaş yerini online gazetelere bırakmıştır. Dergiler tamamen online ortama taşınmış ve basılı yayınlarını durdurmuşlardır. Ayrıca online gazetecilik sayesinde haberlere bir gün sonra değil anında ulaşabilmekteyiz.

 Sosyal Medya Alanı: Sosyal medya ile aynı anda yüzlerce arkadaşımız ile iletişime geçebiliyoruz. Ne düşündüğümüzü tüm çevremize yayabiliyoruz.

 Telekomünikasyon Alanı: Mobil telefonlar ile birlikte artık ortamdan bağımsız şekilde artık sevdiklerimizle rahatlıkla iletişim kurabiliyor, işlerimizi telefon ile halledebiliyoruz.

Konu anlatımımız bitti.Aşağıdaki linklerden ister sınavımızı çözerek kendinizi test edin,ister oyun oynayarak hem eğlenin hem öğrenin.Dilerseniz konu ile ilgili sunu dosyasına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bilginizi test etmek istermisiniz >> Online Sınav

Konu ile ilgili hazırladığımız oyunu oynamak için TIKLAYINIZ

Konu ile ilgili sunu dosyasına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Konu ile ilgili çalışma kağıdını indirmek için TIKLAYINIZ