bilişim teknolojileri ve yazılım bilişimle nasıl yapılır

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları, depolama cihazlarını seçerken karşılarına iki ana tür çıkar: HDD (Hard Disk Drive) ve SSD (Solid State Drive). Her iki teknoloji de farklı avantajlara sahiptir ve kullanıcılar ihtiyaçlarına göre tercih yapabilirler. Ancak, bilgisayarınızın hangi tür depolama birimini kullandığını bilmek önemlidir.

Bu makalede, bilgisayarınızdaki diskin HDD mi yoksa SSD mi olduğunu herhangi bir program kullanmadan nasıl anlayabileceğinizi bir kaç kolay yöntemle anlatmaya çalıştık.

1. Yöntem

1.Adım: Masaüstünde Bu Bilgisayar simgesine çift tıklayın ve ardından C: sürücünüze sağ tıklayıp “Özellikler” menüsüne girin.

2.Adım: Açılan penceredeki Araçlar sekmesinden En İyi Duruma Getir butonuna tıklayın. Bu adımın kısa yolu Windows arama çubuğuna “dfrgui” yazdığınızda karşınıza gelen “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” uygulamasını açmaktır. Aynı komutu Win + R tuşlarına birlikte bastığınızda karşınıza gelen “Çalıştır” ekranına yazarak ta kullanabilirsiniz.

3.Adım: Karşınıza gelen pencerede C: sürücünüzün karşısında “Sabit Disk Sürücüsü” yazıyorsa HDD, “Katı Hal Sürücüsü” yazıyorsa diskiniz SSD dir.

2. Yöntem

Diskinizin HDD mi yoksa SSD mi olduğunu anlamanın bir diğer yolu ise Görev Yöneticisi ekranıdır.

1.Adım: Görev Yöneticisi ekranını açın. Görev Yöneticisi ekranına Ctrl + Alt + Del tuşlarına birlikte basarak ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise Windows arama çubuğuna Görev Yöneticisi yazıp aratmaktır.

2.Adım: Karşınıza gelen pencereden performans sekmesine tıklayın.

3.Adım: Performans sekmesi ekranının sol tarafındaki listeden disk özelliklerinizi öğrenebilirsiniz.

3.Yöntem

1.Adım: İlk olarak Windows arama çubuğuna Powershell yazıp açıyoruz.

2.Adım: Açılan ekrana Get-PhysicalDisk yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

3.Adım: Bu komut size diskinizin markası, kapasitesi ve türü hakkında bilgiler verecektir. Media Type başlığı altında diskinizin HDD mi SSD mi olduğunu görebilirsiniz.

Powershell ekranına ulaşamazsanız Windows arama çubuğuna cmd yazınız. Açılan komut penceresine powershell yazıp enter tuşuna basınız. Bu işlemden sonrasını 2. adım ile aynı yapabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak bilgisayarınızdaki depolama biriminin türünü belirlemenin birkaç yolu vardır. Eğer bilgisayarınızda HDD kullanılıyorsa dikkatli dinlenildiğinde genellikle dönen bir disk sesi duyabilirsiniz. Bunun sebebi HDD’lerin bir motora ve mekanik parçalara sahip olmasıdır. SSD’ler ise sessiz çalışır ve daha hızlı veri transferi sağlar.

Yine de, yukarıdaki yöntemleri kullanarak bilgisayarınızdaki depolama birimlerinin türünü kesin olarak öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki, her iki depolama türü de farklı avantajlara sahiptir. HDD’ler genellikle daha büyük depolama kapasitesine sahipken, SSD’ler daha hızlı performans sunar. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek, bilgisayarınızdan maksimum verim almanıza yardımcı olacaktır.

Veri depolama birimlerinin tarihi gelişimini merak ediyorsanız Geçmişten Günümüze Veri Depolama Birimleri Tarihi isimli makalemizi okumanızı öneririz.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0