DNS Nedir ve Nasıl Temizlenir?

DNS Nedir?

DNS; Domain Name System kelimelerinin kısaltmasıdır. Domain (Alan Adı) isimlerini alan adına çeviren sisteme denir. Peki Domain nedir?

Domain yani alan adı her internet sitesinin sahip olduğu kolay hatırlanabilir fiziksel isimlerdir. Örneğin; bilisimle.com yada facebook.com gibi…Ancak her internet sitesinin yayınlandığı bilgisayarın da bu isimlere karşılık gelen bir kimlik numarası yani IP ‘si vardır.İşte burada devreye DNS girer ve bizim kolay hatırlanır olan domain isimlerimize denk gelen IP adreslerini kayıt altında tutar.

Yani biz facebook‘a girmek için “157.240.1.35” IP’sini yazabiliriz ancak akılda kalıcı olan “facebook” alan adını yazdığımızda DNS bu alan adını IP’ye çevirir ve facebook sitesine girmiş oluruz.

DNS Ön Belleği Neden Temizlenir?

Kullanıcılar bir internet sitesine girmek istediğinide bazı durumlarda bu internet sitesi görüntülenemez.Bunun sebebi girilmek istenen sitenin IP’sinin değişmiş olması ya da sitenin alan adının geçerliliğini yitirmiş olması olabilir.Bu durumdan kurtulmak ve sitelerin güncel haline ulaşmak için daha önce girdiğimiz sitelerin IP adreslerini kayıt altında tutan DNS’nin hafızasını temizlemek sorunumuzu çözecektir.

DNS Ön Belleği Nasıl Temizlenir?

Windows DNS Ön Belleği Temizleme

Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız DNS Ön Belleğinizi temizleme için ilk önce “Başlat” menüsünden arama çubuğuna “Çalıştır” yazıp karşımıza çıkan uygulamaya tıklıyoruz ve “cmd” yazıp Tamam diyoruz.Bu işlemi kısayoldan (Windows Tuşu+R ) tuşları ile de yapabilirsiniz. (Windows MS Dos,Çalıştır ve PowerShell Komutları için Tıklayınız)

Açılan DOS ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazıp Enter tuşuna basınız.

1.Adım: ipconfig /flushdns (Bu komutu birden fazla uygulamak yararınıza olacaktır.)

2.Adım: ipconfig /release

3.Adım: ipconfig /renew

4.Adım: exit

Bu işlemlerin ardından DNS Ön Belleğinizi temizlemiş olacaksınız.Bu işlemlerin ardından Web Tarayıcınızı açıp kontrol edebilirsiniz. Ancak web tarayıcınızın da ön belleğini temizlemek yararınıza olacaktır.

Linux DNS Ön Belleği Temizleme

Eğer Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki adımlarda yer alan komutları sırasıyla komut satırına giriniz.

1.Adım: /etc/rc.d/init.d/nscd restart

2.Adım: nscd -i hosts

Mac OS DNS Ön Belleği Temizleme

Eğer bir Mac Book kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları izleyerek DNS Ön Belleğinizi temizleyebilirsiniz.Adım: Arama çubuğuna Terminal yazıp çalıştırıyoruz.

Açılan pencerede İşletim Sistemi versiyonunuza göre aşağıdaki komutları girip Enter tuşuna basıyoruz.

Mac OS X 10.10 Yosemite işletim sistemi için ;

sudo discoveryutil udnsflushcaches

Mac OS X 10.7, 10.8 veya 10.9 işletim sistemleri için;

sudo killall -HUP mDNSResponder

Mac OS X 10.6 işletim sistemi için;

sudo dscacheutil -flushcache

Mac OS X 10.5.1 veya daha eski sürümler için;

sudo lookupd -flushcache

Bilgisayarınızın DNS Ayarlarını Google DNS ile Güncelleme

Bilgisayarınızın varsayılan DNS’leri bazen gecikmeli olarak güncellenirler. En hızlı sonucu almak için Google DNS ayarlarını kullanmak yararınıza olacaktır.

Bunu yapmak için öncelikle Denetim Masası>Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir>Yerel Ağ Bağlantısı yolunu izleyip sağ tıklıyoruz.

Buradan Özellikler seçeneğine girip açılan listeden “Internet Protokolü Sürüm 4” seçeneğini seçip karşımıza çıkan pencerenin altında bulunan “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” seçeneğini işaretleyip

1.Satıra 8.8.8.8

2.Satıra 8.8.4.4 giriyoruz ve Tamam‘a tıklıyoruz.

Google DNS Ayarları
Google DNS Ayarları

Hepsi bu kadar!

Google Chrome DNS Temizleme Ayarları

Google Chrome Tarayıcınızda adres çubuğuna aşağıdaki adresi yazıp Enter tuşuna basın.

chrome://net-internals/#dns

Karşınıza gelen ekranda “Clear Host Cache” seçeneğine tıkladığınızda Google DNS kayıtlarınızı temizlemiş olacaksınız.

Tüm bu işlemlerden sonra Web Tarayıcınızın da ön belleğini temizlemeniz faydanıza olacaktır.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0