Windows, Mac OS, Linux Kıyaslaması

Bu ay Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu’nun “Eoan Ermine” isimli 19.10 sürümünün piyasaya sürülmesiyle Apple firmasının ürettiği Mac OS işletim sisteminin “Catalina” isimli 10.15 son sürümü ve Microsoft firmasının son güncellemelerini gönderdiği Windows 10 işletim sisteminin nasıl bir rekabet içine gireceği merak konusu oldu.

Windows 10, MacOS ve Ubuntu Kıyaslaması

Uzmanlar bu işletim sistemini onlarca teste tabi tutarak kimsenin beklemediği sonuçlara ulaştılar.

Kıyaslamalar tek bir bilgisayarda elde edilen sonuçlara göre yapıldı.İşlemcisi Core i7-6700HQ Skylake olan Apple MacBook Pro bilgisayarda 2 adet 8GB RAM,250 GB SSD Harddisk ve AMD Readon Pro 450 Ekran Kartı kullanıldı.İşletim sistemleri ise son güncellemelere sahipti ve her testten sonra bilgisayara format atıldı.

Kullanılan bilgisayarın özellikleri

Test ekibi işletim sistemlerini kıyaslarken oyun performansları,grafik performansları,web tarayıcı performansları ve programlama performansları gibi kriterleri göz önünde bulundurdu.

Tabi ki bu kıyaslamalar,tek bir platformda değil farklı farklı bir çok güvenilir test platformlarında yapıldı.

İşte 80’den fazla kriter ile onlarca kıyaslamadan elde edilen şaşırtıcı sonuçlar;

Oyun Performansları

İlk test kriteri olan oyun performanslarında dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Dota 2 oyunu kullanıldı.Testler sonucunda Windows 10 işletim sistemi diğer iki rakibini geride bıraktı.

Dota 2 Testi

Grafik Performansları

Uzmanların kıyaslama yaptığı 2.kriter ise grafik performansları oldu.Fakat bu kriterde oyun performansındaki kararlılıktan ziyade bazı farklılıklar görüldü.

Testin çoklu küreler bölümünde Ubuntu daha iyi bir performans sergilerken dalgacık hacmi ve dalgacık sayacı gibi dalgacık alt testlerinde Windows rakiplerini geride bıraktı.

Çoklu Küre Testi
Dalgacık Hacmi Testi
Dalgacık Sayacı Testi

İki boyutlu Java görsellerinin yazı oluşturma etabında Mac OS liderlik ederken bu etabın görüntü ve vektör grafik oluşturma alanlarında Ubuntu, rakiplerini açık ara geride bıraktı.

Java Yazı Denetimi Testi
Java Görüntü Denetimi Testi
Java Vektörel Grafik Testi

Web Tarayıcı Performansları

Test ekibinin bir diğer önemli kriteri ise internet tarayıcılarının bu işletim sistemlerinde gösterdikleri performanslardı.

Bu etapta dünyanın en çok tercih edilen iki web tarayıcısı olan Firefox ve Google Chrome kıyaslandı.

Firefox kullanımında Mac OS rakiplerine oranla daha iyi bir performans sergilerken bu alanda Ubuntu geride kalan taraftı.

Firefox Performans Testi

Google Chrome kullanımında ise Windows 10 çoğu testte rakiplerini geride bırakan taraf oldu.Bir kaç kez Mac OS liderliği gözlendi ve Ubuntu bu alanın grafik testlerinde liderliği bırakmadı.

Google Chrome Performans Testi

Diğer Kriterler

Uzmanların test ettiği 86 kriter içerisinde yer alan NAMD’de Ubuntu,JSon’da MacOS,Golang’da Ubuntu, DaCapo, Renaissance ve Java dilindeki bazı mikro ölçütlerde Ubuntu en hızlı performansı sergilerken Intel’in OSPray ışın izleme testlerinde üç işletim sistemi de benzer sonuçlar verdi.C-Ray ışın izleme testinde ise Ubuntu liderliği bırakmadı.

C-Ray Testi

Intel Open Image Denoise de Ubuntu ile Windows 10 burun farkıyla yarışırken XZ ve 7-Zip gibi sıkıştırma testlerinde Windows 10 açık ara önde sonuçlar verdi.

7-Zip Sıkıştırma Testi

Phthon scriptlerinde ve NeatBench Video Editörü testlerinde en iyisi Ubuntu olurken AppleSeed Production Renderer’da Mac OS en iyi performansı sergiledi.

NeatBench Video Editörü Testi
AppleSeed Testi

Dizüstü bilgisayarlarında Web geliştirme işlemleri yapanlar için ise en iyi PHP Performansını Ubuntu gösterirken yine Ubuntu Git testinde de rakiplerini geride bırakan taraf oldu.

PHP Testi
Git Testi

Sonuç

Yapılan 86 testteki kıyaslama sonuçlarının geometrik ortalaması alındığında Ubuntu rakiplerini geride bırakarak en iyi performans gösteren işletim sistemi oldu.İkinci işletim sistemi, oyun testleri,Google Chrome ve sıkıştırma performanslarında topladığı puanlarla Windows 10 olurken AppleSeed gibi yaratıcı iş yüküne sahip testler ve Firefox performansından topladığı puanlar MacOS’u üçüncülükten ileri götüremedi.

İşletim Sistemleri Hız Grafiği
Test sonuçlarının geometrik ortalamasında çıkan genel puanlar

Kaynak: https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=macos1015-win10-ubuntu&num=1

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0