Eğitim kurumlarında kullanılmakta olan etkileşimli tahtalar için özel olarak tasarlanan PARDUS ETAP (Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi) ile hem tasarımı hem de eklenen yeni özelliklerle dokunmatik bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımı amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin sınıfta ders anlatırken ihtiyaç duyduğu tüm gereklilikler düşünülerek geliştirilmiştir.

Siz de bir çok okulumuzun yaptığı gibi aşağıdaki imajları indirip kılavuzlarda belirtilen adımları izleyerek akıllı tahtalarınızı kolaylıkla Pardus Etap arayüzüne dönüştürebilirsiniz.

Okullarımızda yer alan etkileşimli tahtalarda Pardus ETAP kullanım oranlarını http://tahta.etap.org.tr adresinden takip edebilir ve siz de tahtanızı kurum kodunuzla kaydederek aşağıdaki resimde görülen sayıyı artırabilirsiniz.

ETAP Sistem Gereksinimleri

  • 2 GB RAM
  • 25 GB Disk Alanı
  • 256 MB Ekran Kartı
  • 64 Bit Destekli İşlemci
  • HID Destekli Dokunmatik Donanım (HID olmayan Vestel tahtalar dahil.)

Aşağıdaki indirme linklerinden etkileşimli tahtanızın özelliklerine göre imajınızı ve nasıl kurulum yapacağınızı ve tahtanızı nasıl kullanacağınızı anlatan kılavuzları indirebilirsiniz.

PARDUS ETAP İmaj Yükleme Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuzu indirip yine aşağıda bulunan imajlardan birini USB belleğinize nasıl kuracağınızı ve akıllı tahtanıza nasıl aktaracağınızı öğrenebilirsiniz.

PARDUS ETAP İmaj Yükleme Kılavuzunu indirmek için TIKLAYINIZ

RUFUS Programı

İmajınızı bilgisayarınıza indirdikten sonra akıllı tahtalarınıza kurmak için en az 8 GB alana sahip bir USB Bellek ve Rufus programına ihtiyacınız olacak.Aşağıdaki linkten Rufus programının güncel Türkçe versiyonunu indirebilirsiniz.

İmajınızı Rufus programı ile USB belleğinize atarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu aşağıdaki resimde yer alan Disk Bölüm Düzeni ve 2 numara ile gösterilen Dosya Sistemi bölümleridir.

Rufus programını indirmek için TIKLAYINIZ

PARDUS ETAP Kullanım Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuzu indirerek PARDUS ETAP arayüzü kullanımı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir merak ettiğiniz bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

PARDUS ETAP Kullanma Kılavuzunu indirmek için TIKLAYINIZ

PARDUS ETAP USB Anahtar Oluşturma Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuzu indirdiktem sonra içerisindeki adımları takip ederek ETA-USB Kayıt yazılımı ile USB Belleğinizi akıllı tahtanız için bir anahtar haline kolay bir şekilde getirebilirsiniz.

Pardus Etap USB Anahtar Oluşturma Kılavuzunu İndirmek için TIKLAYINIZ

PARDUS ETAP Geçiş Formu

FP-BT Rehber öğretmenliği görevini yürüten öğretmenlerimiz istenildiği takdirde aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak herhangi bir işletim sisteminden ETAP arayüzüne kaç adet tahtanın geçiş yaptığını üst makamlara bildirebilir.

Pardus Etap Geçiş Formunu indirmek için TIKLAYINIZ

PARDUS ETAP İMAJLARI

TUBİTAK ULAKBİM PARDUS ETAP İMAJLARI

Aşağıdaki linkte bulunan hazır imajlar listesinden etkileşimli tahtanız ile uyumlu olduğunu düşündüğünüz imajı indirip yukarıdaki kılavuzşardaki adımları takip ederek kolayca ETAP arayüzünü kurabilirsiniz.

TUBİTAK ULAKBİM PARDUS ETAP İmajlarını indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

Kaynak: http://www.etap.org.tr/

Samsun Fatih Projesi İl Koordinatörlüğü İmajları

Aşağıdaki linklerden Samsun Fatih Projesi İl Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan imajlardan sisteminize uygun olanını seçip indirebilirsiniz.

Faz1 SSD 2020 Etkileşimli Tahtalar İçin ETAP 5.2 Samsun İmajı

Faz1 Etkileşimli Tahtalar İçin  Etap 5.2 Samsun İmajı

Faz2 UEFI Etkileşimli Tahtalar İçin Etap 5.2 Samsun İmajı

Faz3 Arçelik Tahta İmajı (Wine içerir)

Kaynak :https://samsunfatihprojesi.com/

Yardımcı Kaynaklar

Aşağıdaki linklerde yer alan videoları izleyerek kurulumlar ve arayüz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir ve forum sitesi ile merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Pardus Etap Tanıtım

Açılış Ayarları ve İpuçları

Pardus Etap Forum

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0