Üst ve Alt Simge Nasıl Yazılır?

Word, Excel ve PowerPoint gibi programlarda genelde matematik işlemleri yazarken sıkça karşılaştığımız üst simge ya da alt simge gibi yazıların nasıl yazıldığını bu yazımızda anlattık.

Aşağıdaki adımları izleyerek ister farenizle ister klavyenizle bu karakterleri kolayca yazabilirsiniz.

Klavyeden Üst ve Alt Simge Nasıl Yazılır?

Klavyenizden üst ve alt simgeye sahip bir ifade yazmak için aşağıdaki klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Üst simge yazmak için üstte yer alacak karakteri farenizle seçin.

Ardından klavyenizden Ctrl, Shift ve + (Artı) tuşlarına birlikte basın.

Klavyenizden alt simgeye sahip bir ifade yazmak için ise altta yer alacak karakteri farenizle seçin.

Ardından klavyenizden Ctrl ve (Eksi) tuşlarına birlikte basın. (Bu sefer Shift tuşu kullanmıoruz)

Not: Alt simge için Windows’un sürümüne bağlı olarak – (Eksi) tuşu yerine = (Eşittir) tuşunu kullanmanız gerekebilir.

Word Programında Üslü ve Altlı İfade Nasıl Yazılır?

Klavyenizden üslü veya altlı ifade olarak göstereceğiniz yazınızı yazın. Örneğin X2 yazalım ve ardından “2” sayısını seçip “Giriş” sekmesinde yer alan üst simge veya alt simge butonuna tıklayın.

Word Programında Üslü ve Altlı İfade Yazmak

Excel Programında Üslü veya Altlı İfade Nasıl Yazılır?

Excel’de üslü veya altlı ifade yazmak için hücrenizin içerisindeki üste veya alta gelecek ifadeyi seçin. Örneğin X2 yazalım ve “2” rakamını faremizle seçelim. Ardından sağ tıklayın ve açılan menüden “Hücreleri Biçimlendir” butonuna tıklayın. Burada önemli olan nokta hücreyi değil de yalnızca hücre içerisindeki üste veya alta gelecek karakteri seçmek.

Excel’de Üslü veya Altlı İfade Yazmak- 1.Adım

Hücreleri Biçimlendir butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereden üst simge veya alt simge‘den hangisini istiyorsak onu seçiyoruz ve “Tamam” butonuna tıklıyoruz.

Excel’de Üslü veya Altlı İfade Yazmak- 2.Adım

Eğer bu işlemleri sürekli yapacaksanız Üst ve Alt Simge seçeneklerini kolay erişim çubuğunuza ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ilk olarak Dosya butonuna tıklayın ve açılan pencereden Seçenekler butonuna tıklayın.

Ardından Hızlı Erişim Araç Çubuğu seçeneğine tıklayın ve sağ taraftaki listeden Alt Simge ve Üst Simge özelliklerini bulup seçin ve Ekle butonuna tıklayın. Son olarak Tamam butonuna tıklayın.

Üst ve Alt Yazı Seçeneklerini Kolay Erişime Eklemek

Ayrıca Excel programında köklü ve kesirli ifadeler veya türev, integral gibi denklemler yazmak için “Ekle” sekmesinden “Denklem” butonunu kullanabilirsiniz.

PowerPoint Programında Üslü veya Altlı İfade Nasıl Yazılır?

PwerPoint programında üst veya alt karakterler yazmak için ifademizi metin alanına yazıyoruz. Örneğin X2 yazdıktan sonra üste veya alta gelecek ifadeyi faremizle seçiyoruz. Ardından sağ tıklayıp açılan menüden “Yazı Tipi” seçeneğine tıklıyoruz.

PowerPoint’te Üslü veya Altlı İfade Yazmak- 1.Adım

Yazı Tipi butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereden Yazı Tipi sekmesinde olduğumuzdan emin oluyoruz. Ardından karakterin üste mi yoksa alt bölüme mi geleceğini belirlemek için Üst simge ya da Alt simge seçeneklerini işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz.

PowerPoint’te Üslü veya Altlı İfade Yazmak- 2.Adım

Ayrıca tüm bu işlemleri, kullandığınız office programlarında yer alan Yazı Tipi sekmesinin sağ altındaki küçük ok işaretine tıklayarak ta yapabilirsiniz.

Yazı Tipi İletişim Kutusunu Kullanmak

Hepsi bu kadar.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0