EBA Asistan Hizmeti Başladı!

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle devam eden uzaktan eğitim sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı bir özelliği daha devreye soktu. Türk mühendislerinin yapay zekaya sahip olarak geliştirdiği “EBA Asistan” uygulaması hayata geçirildi.

Şimdi gelin EBA Asistan nedir, nereden giriş yapılır,nasıl kullanılır inceleyelim.

EBA Asistan Nedir?

EBA Asistan özelliği Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve EBA web sitesi içerisine entegre edilmiş öğrenci, öğretmen ve velilerin sorularını anında yanıtlayabilecek yapay zekaya sahip bir uygulama.

Yeni geliştirilen EBA Asistan özelliği, ilk aşamada MEB Uzmanları tarafından belirlenen 10 ana başlık hakkındaki 100 farklı soruya anında cevap verebiliyor.

Sistem, barındırdığı yapay zeka teknolojisi sayesinde soru soruldukça öğrenebilecek ve ne kadar çok soru sorulursa o kadar çok soruyu yanıtlayabilecek.

eba asistan
Siz soru sordukça o da öğrenecek

EBA Asistan uygulaması ile öğretmen,öğrenci ve veliler şifre işlemleri,ders programı sorgulama,sınav sonuçları,sınıf bazlı zaman çizelgesi gibi bir çok konu ile ilgili soruyu karşılarında canlı bir kişi varmış gibi yazarak soracak ve sordukları soruya anında cevap alabilecekler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA Asistan’a ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle pek çok yeni uygulamanın hayata geçirildiğini ifade etti.

eba asistan ziya selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA Asistan’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu!

Ülkenin yeniliklere hızla adapte olabilen yapısının bu süreçlerin başarıyla yürütülmesini sağladığına işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz de öğrencilerimizin derslerinden mahrum kalmaması için uygulamaya aldığımız EBA sistemini tüm dünyaya liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini hızla tespit ettik ve ‘nasıl daha fazla geliştirebiliriz’ sorusunu sorduk. Burada ülkemizin yapay zeka alanındaki deneyimli şirketlerinden CBOT, gelişmiş yerli yapay zeka teknolojisiyle bize destek oldu ve kamu-özel sektör iş birliğinin güçlü bir örneğini sergiledik. Bu çalışma aslında ülkemizin kendi kendine yetebilecek seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. EBA Asistan ile öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz, sistemle ilgili merak ettikleri her soruyu arkadaşlarıyla konuşur gibi bota yazacak ve bot, gelişmiş doğal dil işleme teknolojisi sayesinde bu soruları hızla anlayıp Milli Eğitim Bakanlığı sistemlerimizden çektiği verilerle doğru cevapları anında verebilecek.”

EBA Asistan Nasıl Kullanılır?

EBA Asistan özelliğini kullanmak için ilk olarak http://www.eba.gov.tr/ sitesine giriş yapmanız gerekiyor.Açılan EBA sitesinin sağ alt köşesinde EBA Asistan turuncu rengi ve gülümseyen suratıyla sizi karşılıyor olacak.

eba asistan
EBA Asistana soru sormak için sağ alt köşedeki turuncu ikona tıklayın!

EBA Asistanın turuncu güler yüzlü ikonuna tıkladığınızda karşınıza gelen kutucuğa “nasıl şifre alınır, “sisteme nasıl girilir”, “6.sınıfta yarın hangi dersler var”, “ders programıma nasıl ulaşırım” gibi sorular sorduğunuzda yapay zeka sistemi, serbest metin şeklinde yazılanları anlıyor,sorunuzla ilgili cevabı veriyor ve sizi en doğru şekilde yönlendiriyor.

EBA Asistan’a, kullanıma girdiği günden bu yana 1 milyon üstünde kullanıcı erişti.Siz de EBA Asistan uygulamasını kullanmak için buraya tıklayın.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0