Fotoğraf ve Videolarla Programsız Klip Oluşturma

Bilgisayarınızdaki fotoğraf ve videolar ile klip oluşturmak için internette bir çok program mevcut. Ancak bir windows 10 ya da windows 11 kullanıcısıysanız ve basit bir şekilde içerisinde başlık, alt yazı, 3D efektli ve sahne geçişli bir video hazırlamak istiyorsanız dışarıdan herhangi bir programa ihtiyacınız yok.

Tüm bunları windows video düzenleyici ile yapabilirsiniz.

Bunun için ilk yapmanız gereken masaüstü arama çubuğuna “video düzenleyici” yazıp ekrana gelen araca tıklayarak açmak.

Arama çubuğuna “Video Düzenleyici” yazıp programı açın.

Video düzenleme aracını açtıktan sonra ekranın sol üstünde yer alan mavi renkteki “Yeni video projesi” butonuna tıklayın.

Yeni video projesi butonuna tıklayın.

Ekrana gelen küçük pencereden projenize bir isim verip “Tamam” butonuna tıklayın. “Atla” butonuna tıkladığınızda program projenizi “Yeni video” olarak adlandırır.

Proje isminizi daha sonra sol üstte yer alan kalem simgesine tıklayarak ta değiştirebilirsiniz.

Projenize bir isim verin.

Projenizi adlandırdıktan sonra video düzenleme ekranı gelecektir. Bu ekranın sol üst bölümündeki mavi renk “Ekle” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki fotoğraf veya hazır videolarınızı proje kitaplığına ekleyin.

Ekle butonuna tıklayarak fotoğraf ve hazır videolarınızı ekleyin.

Eklediğiniz fotoğraf ve videolar “Proje kitaplığı” alanında görünecektir. Artık video klibinizi programın en altında bulunan hikaye alanı karelerine hangi sırada görünmesini istiyorsanız yerleştirebilirsiniz.

Eklenen fotoğraflarınız “Proje kitaplığı” alanında görünür.

Ancak projenizin başında intro ya da tanıtım başlığı eklemek istiyorsanız bunu, hikaye alanının sağ tarafında yer alan “Başlık kartı ekle” sekmesine tıklayarak yapabilirsiniz. Tıkladığınızda hikaye alanının ilk karesinde giriş sahnesi gelecektir.

Projenizin açılışında başlık görünmesini istiyorsanız “Başlık kartı ekle” sekmesine tıklayın.

Giriş sahnesine bir yazı, arka plan veya süre eklemek için hikaye alanının sağ tarafındaki butonlardan faydalanabilirsiniz.

Örneğin bir yazı eklemek için ilk sahneyi seçili hale getirip sağ taraftaki “metin” butonuna tıkladığınızda metin kutusuna yazınızı yazıp aşağıdan yazı tipini ve konumunu belirleyebilirsiniz.

Metin alanından başlık yazısını, tipini, konumunu ve arka planını belirleyin.

Giriş sahnenizi hazır hale getirdikten sonra proje kitaplığına daha önceden eklediğiniz fotoğraf ve videoları hikaye alanı sahnelerine hangi sırada istiyorsanız tek tek sürükleyerek yerleştirebilirsiniz.

Fotoğraf ve videolarınızı sahnelere sırasıyla yerleştirin.

Sahnelere eklediğiniz fotoğraf ya da videoyu seçili hale getirip hikaye alanının sağında bulunan Süre, Metin, Hareket, 3B efektler ve Filtreler butonlarına tıklayarak seçili fotoğrafınızın ekranda kalma süresini, üzerine gelmesini istediğiniz yazıyı, açılış animasyonunu, efektini ve farklı filtrelerini düzenleyebilirsiniz.

Efekt ve geçiş animasyonu eklemek istediğiniz sahneyi seçip hareket ya da 3B efektler butonuna tıklayın.

Aynı şekilde 3B efetktler butonuna tıkladığınızda seçili fotoğraf veya videonuza kar yağma, konfeti patlatma ve mercek ışıltıları gibi 3 boyutlu efektler ekleyebilirsiniz. Dilerseniz 3B kitaplığından farklı efektleri de edinebilirsiniz.

3B efektler özelliği ile fotoğraf veya videonuza kar yağma ve konfeti patlatma gibi efektler verebilirsiniz.

Tüm sahnelerinizi düzenledikten sonra arka planda çalmasını istediğiniz bir fon müziği varsa “Arka plan müziği” ve “Özel ses” butonlarını kullanabilirsiniz.

Arka plan müziği butonundan programın hazır müziklerini ekleyebilir ve videonuzu bu müziğin ritmine göre düzenleyebilirsiniz. Eğer kendi müziğinizi eklemek isterseniz “Özel ses” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki bir müziği klibinize ekleyebilirsiniz.

Sağ üstte yer alan “Arka plan müziği” ve “Özel ses” butonları ile çalışmanıza fon müziği ekleyin.

Tüm düzenleme işlemlerinizi bitirdikten sonra sağ üstte yer alan “Videoyu tamamla” butonuna tıklayarak 1080p (yüksek kalite), 720p (orta kalite) ve 540p (düşük kalite) çözünürlüklerinden birini seçerek “Dışarı Aktar” butonuna tıklayın ve videonun hazırlanacağı klasörü seçip onaylayın.

Seçtiğiniz video kalitesi projenizin de boyutunu etkileyecektir. Ancak unutulmamalı ki seçtiğiniz video kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun eklediğiniz fotoğrafların çözünürlüğü düşük ya da görüntüsü bozuksa projenizde de olduğu gibi görünecektir. Bu nedenle eklediğiniz fotoğraf ve videolarında kalitesi yüksek olmalıdır.

“Videoyu tamamla” butonuna tıklayarak videonuzu bilgisayarınıza kaydedin.

Artık projeniz .mp4 video formatında bilgisayarınıza kaydedilmiş olacaktır. Eğer projeniz herhangi bir durumdan ötürü yarım kalmışsa korkmayın. Program tüm işlemlerinizi son haliyle otomatik olarak kaydetmektedir.

Programı her açtığınızda ilk olarak size eski projelerinizi gösterecektir. Dilerseniz hem açılış ekranından hem de sağ üstte yer alan “Video düzenleyici” butonunda eski projelerinize ulaşabilir, onları tekrar düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0