WinRAR Nedir ve Ne için Kullanılır?

Winrar ile dosya ve klasörlere parola ekleme işlemine geçmeden önce Winrar nedir ve ne işe yarar? sorusunu cevaplayalım.

Winrar büyük boyuttaki ve içerisinde çoklu dosya ve klasörlerin yer alabildiği klasörleri sıkıştırarak daha küçük boyutlara düşüren bir dosya arşivleme programıdır. 32 ve 64 bit çeşitlerinin yanında Türkçe de dahil bir çok dil seçeneği de bulunmaktadır.

Hem ZIP, hem RAR hem de “ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z” dosyalarını destekleyen winrar ile sıkıştırdığınız dosyalarınızı mail ile ya da Google Drive ve One Drive gibi bulut sistemlerine de kolayca yükleyebilirsiniz.

Winrar programının güncel versiyonunu indirmek için TIKLAYINIZ

Dosya ve Klasörlere Neden Şifre Konur ve Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Dosya ve klasörlerimize şifre koymamızdaki en temel sebep 3. kişilerin bilgilerimize ulaşmasını engellemektir. Ancak şifrelerimizin basit ve kolay kırılabilir olmaması gerekir. Örneğin; ardışık rakamların ve harflerin olduğu “1234” ya da “klmn” gibi şifreler, doğum tarihi veya bilindik özel gün tarihleri, ad-soyad veya ünlü kişi isimleri çok çabuk kırılırlar. Bunun da önüne geçmemiz için güçlü şifreler koymamız gerekir.

Güçlü olmayan bir şifre 3. kişiler tarafından kolayca kırılabilir

Güçlü bir şifrenin en az 8 karakterli ve içerisinde hem rakam hem büyük hem küçük harf hem de özel karakterler olması gerekir. Tabi bu şifrenin de sizin tarafınızdan kolay hatırlanması da gerekmektedir.

Şimdi gelin birlikte güçlü ve kolay hatırlanır bir şifre oluşturalım. Diyelim ki annemizin adı Hatice ve doğum tarihi 1959, babamızın adı Ali ve doğum tarihi 1947, kendi adımızda Veli ve doğum tarihimiz 1993 olsun.

Bu kişileri yaşça büyük olandan küçük olana doğru isimlerinin ilk ve doğum tarihlerinin son iki karakterlerini kullanarak bir şifre oluşturalım. Oluşturduğumuz şifre a47+H59>v93

Bir diğer güçlü şifre oluşturma yöntemi de bir kelime öbeğini rakam ve özel karakterler ile yazmak. Örneğin; yukarıdaki anne ve baba adını bu yöntem ile şifreye dönüştürelim. alihatice yerine 4l1Ha+1c3 olarak şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bu yöntemde kalıp cümleler, atasözleri ve deyimler de kullanabilirsiniz.

Winrar ile Dosya veya Klasöre Parola Koyma

Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak dosya ve klasörlerinize winrar ile parola koyma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

1.Adım: Şifreleyeceğiniz klasörün üzerine gelin ve sağ tıklayın. Ardından açılan menüden “Arşive Ekle” seçeneğine tıklayın.

1.Adım

2.Adım: Açılan pencereden “Parolayı ayarla” butonuna tıklayın. Sizin Winrar sürümünüze ve dil seçeneğine göre bu butonun ismi “Parolayı belirle” ya da “Set Password” olabilir.

2.Adım

3. Adım: Parolayı Ayarla dedikten sonra karşımıza gelen pencereden şifremizi yazıyoruz. (Farklı sürümlerde parola girmenizi 2 kez isteyebilir.) Ardından Tamam butonuna tıklıyoruz.

3.Adım

4.Adım: Parolamızı yazdıktan sonra program, arşivleme ekranına geri dönecektir. Klasörümüzü sıkıştırmak için yine Tamam butonuna tıklıyoruz.

4.Adım

Hepsi bu kadar. Klasörümüze şifre konup konmadığını test etmek için .rar uzantılı klasörümüzün içerisindeki dosyaları açabilirsiniz. Bunun için diğer bir yöntem ise sağ tıklayıp Dosyayı Ayıkla seçeneğine tıklamaktır. Adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız dosyalara ulaşmanız için size parola soracaktır.

Adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız dosyalara ulaşmanız için size parola soracaktır.
Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1