Windows bu diske yüklenemez hatası ve çözümü

Bilgisayarınıza format atarken ” Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir.” ya da “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde” gibi bir uyarı alıyorsanız çözümü çok basit.

Hata mesajı

Aşağıdaki adımları takip ederek bu hatayı düzeltebilir ve format ekranından çıkmadan veya yeni bir USB ya da DVD oluşturmadan Windows yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

Çözüm Adımları

Eğer ” Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir.” hatası alıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

1.Adım: Windows’u Nereye Yüklemek İstiyorsunuz? ekranındayken format atacağınız disk bölümü adını ve boyutunu bir yere not edin. Ardından klavyenizden Shift ile F10 tuşlarına birlikte basın. (Shift + f10)

2.Adım: Açılan konsol ekranın diskpart yazın ve Enter tuşuna basın.

3.Adım: list disk yazın ve Enter tuşuna basın. (list ile disk arasında boşluk var)

4.Adım: Açılan listede daha önce not ettiğiniz diskinizi bulun.

5.Adım: select disk yazıp boşluk bırakın ve ardından not ettiğiniz diskin numarasını yazın (Ör: select disk 0) ve ardından Enter‘a basın. (select ile disk arasında boşluk var)

6.Adım: Clean yazın ve Enter tuşuna basın.

7.Adım: convert gpt yazın ve Enter tuşuna basın.(convert ile gpt arasında boşluk var)

8.Adım: Son olarak Exit yazın ve Enter tuşuna basın.

NOT: Eğer “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde” hatası alıyorsanız 7. adımdaki gpt yerine mbr yazın.

Komutları yazdıktan sonra olması gereken ekran görüntüsü

Bu işlemlerin ardından aşağıda bulunan Yenile butonuna tıklayın ve ardından İleri butonuna tıklayarak format atma işlemine devam edin.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0