Dolu Harddisk’in Boş Görünme Sorunu Çözümü

Harici bir harddiski veya USB belleği bilgisayara taktığımda içinde dosyalarım olmasına rağmen boş gösteriyor diyorsanız birazdan anlatacağımız yöntemle harddiskinizi ya da USB belleğinizi sağlıklı çalışır duruma getirebilirsiniz. Sayfanın altında USB Bellekler için yapmanız gerekenleri ayrı bir başlık altında bulabilirsiniz.

Harddisk veya USB Bellek Dolu Olmasına Rağmen Neden Boş Görünüyor?

Harici hard diskinizin yada Flaş belleğinizin içerisinde dosyalarınız olmasına rağmen bilgisayara taktığınızda boş göstermesinin en temel sebeplerinden birisi klasör seçeneklerinizde dosyalarınızın gizli olması olabilir. Diğer bir sebep ise virüs kaynaklı olmasındandır. Yani harddiskinize veya flaş diskinize virüs bulaşmış ve dosyalarınızın görünmesini engelliyor olabilir. Şimdi dilerseniz çözüm yollarına geçelim.

Harddisk ve USB için Çözüm Yolu 1

Eğer Hard diskinizin ya da USB belleğinizin dosyaları klasör seçeneklerinden ya da korunan işletim sistemi üzerinden gizlendiği için görünmüyorsa şu adımları izleyin.

Harddiskinizi açın ve Dosya sekmesinden “Klasör ve arama seçeneklerini değiştir” butonuna tıklayın.

Gizli dosyaları göstermek -1

Açılan pencereden Görünüm sekmesine gelin ve aşağıdaki listeden “Gizli dosya,klasör ve sürücüleri göster” seçeneğini işaretleyin.

Ardından solda bulunan kayırma çubuğunu aşağı doğru sürükleyin, “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen)” seçeneğini bulup işaretini kaldırın ve Uygula butonuna tıklayın.

Gizli dosyaları göstermek -2

Harddisk için Çözüm Yolu 2

Yukarıdaki Çözüm Yolu 1 adımlarını uyguladıktan sonra dosya ve klasörlerinizi halen görmüyorsanız aşağıdaki adımları uygulayınız. Bu adımlar yalnızca hard disk içindir.

Sorunu çözmek için ilk olarak masaüstünden Bu Bilgisayar‘a tıklayın. Ardından harddiskinizin üzerine gelerek Shift tuşuna basılı tutun ve sağ tıklayın.

Ardından açılan menüden PowerShell penceresini buradan açın seçeneğine tıklayın. (Eğer Windows 7 işletim sistemine sahipseniz Komut penceresini burada aç seçeneğine tıklayın)

Harddiskinizin üzerine gelin ve Shift tuşuna basılı tutup sağ tıklayın

Karşınıza gelen siyah ekrana attrib /s /d -r -a -s -h yazın ve Enter tuşuna basın. Bu işlemden sonra imleç yanıp sönmeye başlayacak ve yanıp sönme işlemi bittikten sonra hard diskinizdeki görünmeyen dosyalar sırayla görünmeye başlayacaktır.

Karşınıza gelen PowerShell penceresine komutları yazın ve Enter tuşuna basın

Eğer yukarıdaki işlemleri eksiksiz yapmanıza rağmen “Sistem dosyası sıfırlanamıyor” gibi bir hata alırsanız siyah ekranda attrib /d /s -h -r -s yazın ve Enter tuşuna basın. Bu da çalışmazsa şunu deneyin attrib -h -r -s /s /d

USB Bellek için Çözüm Yolu 2

Eğer dosya görünmeme sorununuz Çözüm Yolu 1 ‘deki adımlardan sonra USB belleğinizde halen devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

İlk olarak Bu Bilgisayar’ı açın ve USB belleğinizin harf olarak adını bir yere not edin. Örneğin; USB belleğinizin adı SanDisk (D:) olsun. Buradaki D harfini not alın.

Ardından Başlat menüsü arama çubuğuna cmd yazın ve Komut İstemi programına sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırın.

Açılan komut penceresine chkdsk d: /f yazın ve Enter tuşuna basın. (Burada d harfi yerine daha önce not aldığınız USB belleğinizin harf adını yazın. Biz örnek olarak D harfini belirttiğimiz için d yazdık.)

Komut İstemi penceresine komutunuzu yazın ve Enter tuşuna basın.

Enter tuşuna bastıktan sonra yazdığınız komut hatalı diskinizi kontrol edecek ve sorunları düzeltecektir. Bu işlem flaş diskinizin doluluk oranına bağlı olarak biraz vakit alabilir.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
4
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
4
+1
3