MEB’in Yapay Zekalı Bilişim Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, “Türkiye’nin ilk yapay zekaya sahip veriye dayalı yönetim sistemini önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk,Malatya’da bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,iş adamları ve hayırsever vatandaşlarla bir araya geldi.

Dünya ile yarışacak bir eğitim sistemi hayal ettiklerini ve bunu kurmanın bir takım şartları bulunduğunu belirten Ziya SELÇUK ,bunları yerine getirmedikçe Türkiye Cumhuriyeti’nin küresel rekabet anlamında çok fazla mesafe alamayacağını aktardı.

2023 Eğitim Vizyonu’nu açıkladıklarını ve planlanan şekilde devam ettiğini aktaran Selçuk,”İnşallah kısa bir sürede birçok somut projemizi de hayata geçirmiş olacağız.MEB Dijital altyapısı anlamında mesleki ve teknik eğitimi,bazı temel problemlerin çözülmesi anlamnda büyük mesafeler katettik.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

MEB’e Yapay Zekalı Yönetim Sistemi

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk yapay zeka stratejisini de açıklayacaklarını dile getiren Selçuk,şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk yapay zekaya dayalı,veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız.

Böylelikle alacağımız bütün kararları, gerçekleştireceğimiz bütün politikaları bu bilişim sistemi üzerinden kararlaştırmak,bir karar destek sistemi üzerinden hangi ilde neye karar vereceğiz,yatırımımızı nereye yönlendireceğiz,bunun matematiksel olarak yönlendirilmesine ağırlık vereceğiz.

Bu anlamda baktığımızda da hangi ilimizde,ilçemizde hangi okulumuzun neye ihtiyacı olduğunu bir cep telefonundan mobil olarak izleme imkanımız da oluyor.

Biz okul müdürüne de “Senin okulun ortalama 50 parametrede şu şu konuda çok iyi,şu şu konularda senin ihtiyacın var ve sana 1 yıllık çalışma planı veriyoruz.1 yıl içerisinde okulunu şuraya taşımanı istiyoruz.Bu yüzden de size şu şekilde destek olacağız.” diyoruz.

Artık her okula eşit bir bütçe yerine hangi okulun ihtiyacı ne kadarsa öğrenci başına o kadar adalete dayalı bir bütçeyi getiriyoruz.Bunun da uygulaması bu sene pilot olarak başladı.” dedi.

Bu içeriğimize tepkiniz ne oldu? Beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0